Leczenie prądem, czyli elektroterapia, to zabiegi wykonywane przy użyciu różnego typu leczniczych prądów stałych lub zmiennych i o różnej częstotliwości. To odmiana fizykoterapii, z powodzeniem stosowania w rehabilitacji kręgosłupa i całego układu ruchu.
Jakie są rodzaje elektroterapii? Kiedy warto poddać się elektroterapii i jakich efektów można oczekiwać?
Rodzaje elektroterapii
Wyróżniamy kilka rodzajów terapii prądem. Oto niektóre z nich:
-
jonofereza – polega na aplikacji prądu stałego na chore miejsce. Stosuje się w leczeniu nerwobóli, neuralgii, chorób reumatycznych i w stanach zapalnych;
-
galwanizacja – polega na podawaniu prądu stałego o małej częstotliwości, który wpływa na tkanki nerwowe i mięśnie. Skuteczna w leczeniu dyskopatii, nerwobóli, stanów zapalnych nerwów, przeciążeń i napięć mięśniowych oraz choroby zwyrodnieniowej stawów;
-
elektrostymulacja – polega na podawaniu impulsów prądu w celu spowodowania skurczów mięśni. Stosuje się ją w leczeniu niedowładu, porażeń i innych dolegliwości ze strony układu nerwowego.
Wskazania do elektroterapii
Leczenie prądem zaleca się w przypadku następujących dolegliwości:
-
bóle kręgosłupa ostre lub przewlekłe,
-
nerwobóle,
-
dyskopatia, czyli przepuklina kręgosłupa,
-
choroba zwyrodnieniowa stawów,
-
choroby pochodzenia reumatycznego,
-
dystrofia mięśniowa,
-
rwa kulszowa,
-
zapalenie tkanek miękkich,
-
stany po przebytych urazach, na przykład złamaniach, skręceniach czy stłuczeniach,
-
bóle wynikające z osteoporozy,
-
bóle głowy, w tym bóle migrenowe.
Efekty elektroterapii
Leczenie prądem przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych i stanach zapalnych. Prądy pobudzają też głębiej umiejscowione tkanki i mięśnie, poprawiając ich ukrwienie i odżywienie, a co za tym idzie, szybszą regenerację. Tym samym szybciej znikają różnego rodzaju wysięki i obrzęki na ciele.
Elektroterapia stosowana w stanach pourazowych znacząco przyczynia się do wzmocnienia osłabionych mięśni, a w przypadku przykurczów pozwala je rozluźnić i trwale zmniejszyć napięcie.
Działanie prądu przyspiesza też wchłanianie i efekty substancji leczniczych. Dlatego czasami, by wzmocnić efekty terapii, w trakcie sesji prądem podaje się miejscowo leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe.
Przeciwwskazania do elektroterapii
Niestety nie w każdym przypadku leczenie prądem jest wskazane. Nie mogą z niego korzystać osoby posiadające rozrusznik serca, endoprotezę czy implanty.
Przeciwwskazaniem do zabiegów są także: nowotwory, zakrzepowe zapalenie żył, zatory, zaburzenia rytmu serca, ciąża (jeżeli zabieg obejmuje okolice brzucha i dolnego odcinka kręgosłupa), zaburzenia czucia.
Przed poddaniem się elektroterapii należy wyleczyć w organizmie stany zapalne i infekcje przebiegające z wysoką gorączką oraz ostre stany zapalne tkanek miękkich i skóry, zwłaszcza tam, gdzie mają być nakładane elektrody.
W Hotelu Cieplice z Jeleniej Góry możesz skorzystać między innymi z elektroterapii oferowanej w strefie MEDI & SPA. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą turnusów rehabilitacyjnych i skorzystania z wielu zabiegów leczniczych.